Sąd: pacjent stracił nogę z powodu błędów szpitala

Autor: Rzeczpospolita, MS/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 12:59

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SPZOZ ma zapłacić 80 tys. zł odszkodowania na rzecz leczonego tam pacjenta, któremu na skutek powstania odleżyn amputowano nogę.

Sąd: pacjent stracił nogę z powodu błędów szpitala

Sąd uznał, że doszło do tzw. błędów organizacyjnych.

Poszkodowany Dariusz S. wnosił, iż wskutek zaniedbań szpitalnych doszło u niego do rozwinięcia się odleżyn i w konsekwencji amputowano mu nogę.

Niepełnosprawny pacjent leczony był w lubelskim szpitalu w styczniu 2009 r., z powodu zapalenia oskrzeli. Ponieważ jest sparaliżowany od pasa w dół, nie był w stanie samodzielnie wykonywać zabiegów zapobiegających powstawaniu odleżyn.

Szpital utrzymywał, że pacjenta przyjęto z odleżynami, a w trakcie pobytu w placówce jego ciało było suche i czyste, nacierano i oklepywano miejsca narażone na odleżyny, stosowano odpowiednią dietę. Leżał na materacu przeciwodleżynowym, miał często zmienianą pozycję ciała i zapewnioną fachową konsultację.

Sąd Okręgowy w Lublinie potwierdził, że mężczyzna miał w szpitalu zapewnioną opiekę przeciwodleżynową, jednak na skutek niewłaściwego wykonania zaleceń i naruszenia reguł postępowania w zakresie zmian pozycji ciała, czasowego przenoszenia pacjenta na zwykłe łóżko, doszło do powikłań.

Istniejące niegroźne odleżyny zostały doprowadzone do najwyższego stanu zagrożenia, co spowodowało konieczność amputacji nogi.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl radca prawny Szpitala Neuropsychiatrycznego SPZOZ w Lublinie poinformował, że szpital wniósł zażalenie do Sądu Najwyższego na postanowienie lubelskiego sądu.

Do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Sąd Najwyższy szpital powstrzymuje się od komentarzy w sprawie.

 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum