Sąd odrzucił wniosek szpitala o zwrot odszkodowania za śmierć pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2014 15:25

Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił we wtorek (7 stycznia) pozew szpitala, który domagał się od rodziny zmarłego pacjenta zwrotu pieniędzy zajętych na poczet odszkodowania za błąd w sztuce medycznej. Wyrok nie jest prawomocny. Wcześniej komornik dokonał egzekucji 250 tys. zł.

Sąd odrzucił wniosek szpitala o zwrot odszkodowania za śmierć pacjenta

Do komorniczej egzekucji doszło na podstawie zaświadczenia wydanego przez Wojewódzką Komisję ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, w którym potwierdzono, że rodzina może domagać się 250 tys. zł zadośćuczynienia i że doszło do niewłaściwej opieki medycznej.

Pacjent trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu w maju 2012 r. z objawami bólu pleców. Gdy wykluczono udar, został zwolniony, ale następnego dnia trafił do innej placówki - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej, gdzie poddano go obserwacji. 

Tam u pacjenta doszło do zatrzymania pracy serca. Dopiero po sześciu dniach stwierdzono u chorego tętniak aorty, ale nie doczekał on operacji i zmarł po 8 dniach od pierwszej hospitalizacji w klinice. 
Jak powiedział reprezentujący poszkodowaną rodzinę adwokat Łukasz Bielawski, doszło do porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym, który wypłacił bliskim 20 tys. zł odszkodowania.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w lutym 2013 r. zaproponował zadośćuczynienie w kwocie 500 zł, dlatego też poszkodowani zwrócili się o komorniczą egzekucję na podstawie zaświadczenia wydanego przez Komisję ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Służy to zabezpieczeniu powództwa w procesie o odszkodowanie, ale może też być argumentem w negocjacjach, ponieważ do ustalenia kwoty rekompensaty może dojść również w efekcie porozumienia pomiędzy stronami, a sprawa o odszkodowanie niekoniecznie musi skończyć się w sądzie. 

Prawnik poszkodowanych przyznał, że kwota 250 tys. zł zajęta przez komornika została już przekazana rodzinie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny złożył do sądu okręgowego pozew, w którym domagał się w postępowaniu cywilnym "pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności", czyli oddania zajętej już kwoty. Pozew skierowano przeciw żonie zmarłego pacjenta oraz dwójce dzieci. Szpital domagał się zwrotu pobranej kwoty z odsetkami od dnia egzekucji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum