×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sąd oddalił powództwo za namaszczenie w szpitalu bez zgody pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 stycznia 2014 20:11

Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił w czwartek (23 stycznia) apelację mężczyzny, który domagał się 90 tys. zł zadośćuczynienia od szpitala, w którym wbrew jego woli otrzymał sakrament namaszczenia chorych. Sąd podkreślił m.in., że nie udowodnił on, że doznał krzywdy.

Sąd oddalił powództwo za namaszczenie w szpitalu bez zgody pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proces przed szczecińskim sądem apelacyjnym dotyczył udzielenia w jednym z tamtejszych szpitali klinicznych przez katolickiego kapłana sakramentu namaszczenia chorych niewierzącemu pacjentowi. Był on wtedy nieprzytomny, po operacji. Mężczyzna pozwał placówkę za naruszenie zasad wolności sumienia.

- Biorąc pod uwagę małe natężenie winy po stronie pozwanej, brak krzywdy, ewentualnie jej znikomość po stronie powoda, cel w którym to zostało udzielone (namaszczenie - PAP), to te okoliczności przemawiają za odmową uwzględnienia roszczenia powoda - podkreślił sąd.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślał m.in., że R. nie udowodnił, jakoby z powodu namaszczenia doznał jakiejś szkody psychicznej czy fizycznej; nie korzystał z pomocy psychologa ani psychiatry. Nie wykazał też, że poniósł jakiekolwiek wydatki w związku z krzywdą, której miał doznać.

Sąd przypomniał, że mężczyzna złożył pozew dwa lata po tym, jak dowiedział się o namaszczeniu. To wskazuje, że jego poczucie krzywdy nie było takie, jak deklarował podczas procesu - zaznaczył sąd.

Sąd dodał też, że powód nie wykazał, jakoby jego trauma utrzymywała się nadal. Przytoczył słowa mężczyzny, że cały czas odczuwa on traumę, tak jak "dzieci molestowane przez księży". Powód w żaden sposób nie wykazał, że nie mógł normalnie funkcjonować - dodał sąd.

Zdaniem sądu, mylenie przez powoda takich pojęć jak "agnostyk" czy "ateista" może świadczyć, że jest on "nie do końca świadomy swej duchowej tożsamości".

Sąd zaznaczył, że jeśli ze strony szpitala doszło do winy, to była ona nieumyślna i "w postaci lekkomyślności". Nie było złej woli kapelana - podkreślił.

Sąd uznał apelację za całkowicie bezzasadną. Nie obciążył mężczyzny kosztami procesu.

Pełnomocnik Jerzego R., Krzysztof Gurbin, zapowiedział, że jego klient z pewnością złoży skargę kasacyjną od tego wyroku. Jak dodał, on sam nie zgadza się z orzeczeniem sądu. Powoda nie było w sądzie.

Reprezentująca szpital Agnieszka Żak-Myślak podkreśliła po ogłoszeniu wyroku, że jego uzasadnianie jest zgodne z argumentacją placówki. Dodała, że szpital zadba, by stosowano w nim odpowiednie procedury, które w przyszłości nie pozwolą na zaistnienie podobnych przypadków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum