Sąd o wydatkach związanych z udziałem lekarzy w kongresach i sympozjach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 13:03

Wydatki związane z udziałem lekarzy w sympozjach, konferencjach czy kongresach medycznych mogą być kosztem dla organizatora, nawet gdy z częścią z nich firma ma umowy sponsoringu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął ten sposób, ważny dla wielu firm, zwłaszcza z branży medycznej i farmaceutycznej, spór o prawo do kosztów w CIT - podaje "Rzeczpospolita".

Sąd o wydatkach związanych z udziałem lekarzy w kongresach i sympozjach
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W sprawie chodziło o wydatki związane z organizacją kongresów medycznych. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że świadczy na rzecz spółki z grupy usługi reklamowe dotyczące wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych. W tym celu organizuje m.in. kongresy medyczne, w których mogą brać udział lekarze z całego kraju. Uczestnicy poznają ofertę reklamowanych produktów spółki z grupy, poszerzają wiedzę, a także zakres ich zastosowania w zwalczaniu chorób - informuje „Rzeczpospolita”.

Firma wskazała, że uczestnictwo w kongresie może wiązać się dla lekarza z uzyskaniem tzw. punktów edukacyjnych w rozumieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. We wniosku podkreślono, że dla lekarza uczestnictwo w kongresie medycznym jest bezpłatne. To spółka ponosi koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia lekarza oraz koszty jego podróży powrotnej. Pokrywa wydatki, w tym honoraria dotyczące wykładowców.

Więcej o wyroku WSA: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum