Sąd o naliczaniu kosztów uzyskania przychodów radcy prawnego szpitala

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2009 17:04

Umowa o pracę powinna określać, jaka część wynagrodzenia przysługuje za twórcze i oryginalne działania. Inaczej pracownikowi nie można naliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 35/09).

Sąd o naliczaniu kosztów uzyskania przychodów radcy prawnego szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spór dotyczył rozliczeń szpitala, który wypłacał zatrudnionemu w nim radcy prawnemu pensję z 50-proc. kosztami. Uzasadnienie wyroku analizuje Rzeczpospolita.

Urząd skarbowy uznał za bezpodstawnie takie naliczanie kosztów uzyskania przychodu. W czasie kontroli przeanalizował zakres obowiązków mecenasa oraz dokumenty dostarczone przez pracodawcę. To m.in. wysyłane pocztą elektroniczną listy, pisma do NFZ i sądu oraz zarządzenia wewnętrzne (nie było na nich jednak stwierdzenia, kto je opracował).

Zdaniem fiskusa te dokumenty nie dają podstaw do naliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

Sąd przyznał rację fiskusowi. Podkreślił, że ani z umowy o pracę, ani z karty opisu stanowiska nie wynika, aby prawnik był zobowiązany do tworzenia utworów i przenoszenia na pracodawcę praw autorskich. Jak stwierdził sąd, to, co robił, nie wyróżnia się osobliwością pomysłu i umiejętnością ujęcia tematu czy też cechami osobistej twórczości. Tymczasem z prawa autorskiego wynika, że rezultat twórczego działania powinien być samodzielny, niepowtarzalny i oryginalny.

WSA przyznał, że tylko jeden z przedstawionych przez szpital efektów pracy prawnika może być uznany za utwór. Jest to opinia w sprawie roszczeń pacjentki. Aby jednak zastosować 50-proc. koszty, trzeba podzielić wynagrodzenie na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i z wykonywaniem zwykłych pracowniczych obowiązków. Tego strony umowy nie zrobiły.

To nie pierwszy wyrok, który podkreśla, jak ważne jest rozdzielenie czynności „autorskich" od innych pracowniczych obowiązków. Trzeba też rozgraniczyć wynagrodzenie, aby wiadomo było dokładnie, jaka część przychodu może być pomniejszona o 50-proc. koszty. Ustawa o PIT nie przewiduje bowiem możliwości szacunkowego ustalania ilości twórczych działań w całej pracy danej osoby (wyrok NSA, sygn. I SA/Łd 1991/00).

Szerzej na ten temat czytaj w Rzeczpospolitej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum