Sąd: monitoring w salach operacyjnych i zabiegowych wymaga zgody pacjenta

Autor: prawo.pl, JW/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 11:42

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta i wskazał, że szpital musi informować pacjentów o tym, iż w salach operacyjnych i zabiegowych udzielanie świadczeń zdrowotnych jest monitorowane wizyjnie.

Sąd: monitoring w salach operacyjnych i zabiegowych wymaga zgody pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

RPP w kwietniu br. uznał, że szpital udzielając świadczeń zdrowotnych w salach operacyjnych i zabiegowych, na których zainstalowane są urządzenia monitoringu wizyjnego (kamery), bez informowania o tym fakcie pacjentów i pobierania od nich zgody, narusza zbiorowe prawo pacjentów do poszanowania intymności i godności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko RPP.

"WSA wskazał, że nie ma przy tym żadnego znaczenia to, czy zainstalowane tam kamery dokonują rejestracji obrazu w sposób umożliwiający, bądź nie, ich identyfikację, oraz czy zapis z monitoringu jest rejestrowany. Już samo umieszczenie funkcjonujących kamer może wywoływać dyskomfort i poczucie wstydu u pacjentów, zaś świadomość możliwej obserwacji przez inne osoby prowadzi do naruszenia ich sfery intymnej. Tym bardziej w sytuacji, gdy pacjent nie jest informowany przez szpital o zasadach działania monitoringu wizyjnego" - czytamy w serwisie prawo.pl.

To samo odnosić się będzie do sytuacji monitorowania pacjentów w pomieszczeniach oddziałów ratunkowych lub na blokach operacyjnych, gdy ze względu na stan pacjenta uzyskanie zgody okazuje się niemożliwe.

Sąd zaznaczył, że Rzecznik nie kwestionował zasadności umieszczenia kamer w ciągach komunikacyjnych szpitala, wejściu, recepcji. Dodał, że monitoring w tych miejscach nie narusza praw pacjentów.

Więcej: prawo.pl

Według WSA - jak czytamy w wyroku - szpital musi:

• Informować pacjentów o zainstalowanym monitoringu przed udzieleniem im świadczeń zdrowotnych w w salach operacyjnych i zabiegowych

• Pobierać od pacjentów zgody na monitorowanie udzielanych świadczeń zdrowotnych za pomocą urządzeń wizyjnych;

• Wyłączać urządzenia monitoringu wizyjnego (kamery) na czas udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom, którzy nie wyrazili zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych w pomieszczeniach, w których jest zainstalowany monitoring, bądź z różnych przyczyn takiej zgody nie mogą udzielić (np. pacjenci nieprzytomni bądź niezdolni do zrozumienia znaczenia informacji);

• Udzielać upoważnień personelowi lecznicy w kwestii dostępu do monitoringu/bieżącej obserwacji, które to działania są niezbędne do zaniechania stosowania rzeczonych praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum