Sąd: lekarze chcieli pomóc pacjentowi, ale byli niestaranni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 09:37

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu uznał lekarzy za winnych niezachowania należytej staranności przy interpretacji wyników badań pacjenta, w którego sercu utkwiła drzazga.

Sąd: lekarze chcieli pomóc pacjentowi, ale byli niestaranni

Jak podaje Gazeta Wyborcza, proces trwał 5 lat. Sąd musiał rozstrzygnąć, czy śmierć mężczyzny była wynikiem wypadku czy błędu lekarskiego. Sprawa dotyczyła drwala, któremu podczas pracy wbiła się w serce drzazga.

Początkowo mężczyzna uskarżał się tylko na ból klatki piersiowej. Gdy trafił do SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, zemdlał przed wykonaniem badania RTG. Lekarze wykonali USG, podczas którego odkryli drzazgę w sercu pacjenta. Zdecydowali, że konieczne jest przewiezienie mężczyzny do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Gdy pacjenta przywieziono do WCM, był już w stanie krytycznym. Opolskim lekarzom nie udało się go uratować. Przyczyną śmierci była rana serca spowodowana ciałem obcym. Sąd uznał lekarzy za winnych niezachowania należytej staranności przy interpretacji wyników badań.

Sąd podkreślił jednak, że nie zlekceważyli oni chorego i chcieli mu pomóc, dlatego należało zmienić kwalifikację czynu z nieumyślnego spowodowania śmierci na narażenie na niebezpieczeństwo.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum