Sąd lekarski: nagana dla ginekologa za zbyt późną cesarkę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2013 10:07

Sąd lekarski Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej ukarał ginekologa z Pińczowa, który za późno wykonał cesarskie cięcie. Niemowlę trzy lata temu urodziło się martwe. Obie strony mogą się od tej decyzji odwołać do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Sąd lekarski: nagana dla ginekologa za zbyt późną cesarkę
Trzy lata temu kobieta w 37. tygodniu ciąży przestała czuć ruchy dziecka. Zgłosiła się do szpitala w Pińczowie. Lekarz uspokajał, że wszystko jest w porządku. Decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podjął dopiero po kilku godzinach.

Wcześniej ciąża przebiegała prawidłowo, dlatego rodzina poskarżyła się do pińczowskiej prokuratury. Ta zleciła biegłym wykonanie opinii. Lekarze z Lublina i Krakowa stwierdzili w niej, że lekarz dysponował niezbędnymi wynikami badań, by wykonać cesarkę. Nie zrobił tego jednak w odpowiednim czasie.

W lipcu tego roku pińczowski sąd skazał 71-letniego ginekologa na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, grzywnę 10 tys. zł oraz obciążył kosztami postępowania sądowego. Wyrok jest nieprawomocny, lekarz się od niego odwołał.

Więcej:: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum