Sąd już nie skieruje uzależnionych na leczenie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2011 10:08

Zniesienie procedury sądowego kierowania osób uzależnionych na leczenie przewiduje projekt ustawy o wychowaniu w trzeźwości opracowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Sąd już nie skieruje uzależnionych na leczenie
Według autorów noweli przepis ten jest nieskutecznym i jednocześnie bardzo kosztownym narzędziem w walce z alkoholizmem. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sprawiedliwości aż jedna trzecia osób, którym sąd nakazał rozpocząć terapię, nigdy do szpitala nie trafiła.

Nowe regulacje przewidują, że picie piwa oraz mocniejszych trunków i handel nimi będą zabronione w czasie trwania imprez o podwyższonym ryzyku. Złamanie zakazu może skutkować karą ograniczenia wolności lub grzywny (minimum 2 tys. zł). Całkowitym zakazem sprzedaży i spożywania alkoholu zostaną objęte także pływalnie i kąpieliska oraz zakłady opieki zdrowotnej.

Projekt przewiduje także, że lekarze z izby wytrzeźwień będą mogli zastosować dwa nowe środki przymusu bezpośredniego wobec nietrzeźwych - podanie leków na siłę oraz zamknięcie agresywnej pijanej osoby w pustym pomieszczeniu. Dziś lekarz może zadecydować jedynie o zatrzymaniu lub unieruchomieniu nietrzeźwych.

Projekt został przekazany już pod obrady Rady Ministrów.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum