Sąd Okręgowy: zwolnienie kierownika ginekologii naruszyło przepisy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 11:59

Sąd Okręgowy w Kielcach w czwartek (4 stycznia) utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Starachowicach, zgodnie z którym rozwiązanie z kierownikiem oddziału ginekologicznego, umowy o pracę bez wypowiedzenia naruszyło przepisy o rozwiązywaniu umów w tym trybie.

Sąd Okręgowy: zwolnienie kierownika ginekologii naruszyło przepisy
Fot. archiwum

Wyrok przyznaje byłemu kierownikowi oddziału ginekologicznego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala w Starachowicach odszkodowanie w wysokości jednej pensji tj. 11,5 tys. zł.

Od wyroku pierwszej instancji odwołały się władze szpitala. Apelacja pracodawcy została oddalona

Sprawa dotyczyła kierownika ginekologii, który został zwolniony tuż po tym, jak w starachowickim szpitalu w listopadzie 2016 r. doszło do porodu na podłodze.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, ówczesny dyrektor szpitala Grzegorz Fitas zwolnił dyscyplinarnie osiem osób, które tego dnia dyżurowały na ginekologii. Wszystkie złożyły pozwy do sądu pracy. Większość sprawę wygrała.

Sąd pierwszej instancji uznał jedynie, że dyrektor szpitala miał prawo zwolnić dyscyplinarnie dwie osoby: rezydentkę, która miała opiekować się rodzącą oraz położną.

W czwartek Sąd Okręgowy w Kielcach rozpatrywał też sprawę rezydentki. Zwolnienie dyscyplinarne zostało cofnięte, oprócz tego sąd przyznał lekarce odszkodowanie w wysokości 3 tys. zł (miesięczne wynagrodzenie rezydentki). 

Również w czwartek sąd rozpatrywał sprawę położnej, wyrok zostanie ogłoszony 18 stycznia.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum