Sąd Najwyższy o leczeniu nieubezpieczonych: Fundusz szpitalom płacić nie musi

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2019 10:38

Sąd Najwyższy stwierdził, że do 2013 r. brakowało przepisów dotyczących zasady rozliczania tzw. nadwykonań ratujących życie w przypadku osób nieubezpieczonych. To uniemożliwia Funduszowi wypłatę pieniędzy szpitalowi za takie świadczenia, udzielone do 2013 r. - podaje dziennik Rzeczpospolita.

Sąd Najwyższy o leczeniu nieubezpieczonych: Fundusz szpitalom płacić nie musi
Sąd Najwyższy stwierdził, że do 2013 r. brakowało stosownych przepisów. Stąd taki wyrok. Fot. PTWP

Zdaniem Sądu Najwyższego NFZ nie musi płacić szpitalowi za leczenie chorych nawet w stanach nagłych, gdy nie są ubezpieczeni i nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów.

Jak wskazuje Rzeczpospolita chodzi tylko o wydatki na leczenie osób nieuprawnionych do finansowania z NFZ do 2013 r.

Przed 6 laty zauważono problem osób nieuprawnionych do leczenia i zmieniono przepisy tak, że NFZ pokrywa szpitalom wydatki za leczenie wszystkich osób, które udokumentują albo oświadczą, że mają prawo do leczenia (są ubezpieczone). Problem w tym, że część osób, które tak twierdzą, w rzeczywistości nie figuruje jako ubezpieczeni.

W opinii SN można by ewentualnie rozważać, czy nie doszło w tej kwestii do zaniedbania legislacyjnego, ale nie była ona podnoszona w tej sprawie.

Dodajmy, że od 2013 r. NFZ może wystąpić w stosunku do pacjenta, który podał nieprawdziwie, że ma prawo do sfinansowania leczenia, ze swego rodzaju regresem, by zwrócił mu wydatek na leczenie.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum