Sąd Najwyższy: lekarz nie ma prawa reklamować swoich usług

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 11:48

Sąd Najwyższy uznał, że reklama lekarzy jest bezwzględnie zabroniona. Lekarz nie może się reklamować nawet wówczas, jeżeli zamieszczone w reklamie treści o dobrej praktyce i zwycięstwie w rankingu ocen lub plebiscycie organizowanym przez media, są jak najbardziej zgodne z prawdą.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyrok dotyczył lekarza T., właściciela prywatnego gabinetu stomatologiczny w miasteczku W. na Dolnym Śląsku. Kilka lat temu wygrał on plebiscyt na najlepszego lekarza, organizowany przez jeden z lokalnych dzienników. Po tym fakcie umieścił sporej wielkości baner w pobliżu głównego ronda w W. Na banerze obok informacji o wygranej i świetnych opiniach pacjentów umieścił informacje, że jest to najlepszy gabinet w regionie oraz że pacjenci korzystający z usług dentysty znajdą tam "zdrowie i piękno".

Informacja ta dotarła do dolnośląskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, która wytoczyła doktorowi T. sprawę dyscyplinarną o stosowanie niedozwolonej reklamy swojej działalności. Kodeks etyki lekarskiej w par. 63 stanowi wyraźnie: lekarz ma tworzyć swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione, a ponadto nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Okręgowy sąd lekarski uznał, że doktor T. złamał powyższy zakaz, naruszył godność zawodu i wymierzył mu karę pieniężną w wysokości równowartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (jest to kara przewidziana w art. 85 ustawy o izbach lekarskich; minimalna kwota kary to jedna trzecia tej kwoty, a maksymalna - czterokrotność). Lekarz odwołał się od decyzji. Teraz Sąd Najwyższy przyznał sądowi okręgowemu rację.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum