Sąd Najwyższy: 1,2 mln zł zadośćuczynienia dla dziecka po błędzie medycznym

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 19:56

Sąd Najwyższy na mocy prawomocnego, ostatecznego wyroku zdecydował o przyznaniu 1,2 mln zł zadośćuczynienia od szpitala dla 10-letniej dziewczynki, z ciężkim kalectwem spowodowanym błędem medycznym.

Wyrok SN jest precedensowy, zwłaszcza w części zadośćuczynienia dla rodziców za ograniczenie więzi rodzinnej z bardzo chorym dzieckiem. Fot. PTWP

Jak podaje "Rzeczpospolita" zadośćuczynienie ma zapłacić szpital w jednej z podwarszawskich miejscowości. Zadośćuczynienie w wysokości 1,2 mln zł dotyczy 10-letniej dziś dziewczynki, która wskutek błędu lekarskiego przy porodzie pozostaje w stanie skrajnego kalectwa, wymaga stałej opieki, a rodzice nie mają z nią kontaktu intelektualnego.

Wcześniej Sąd Okręgowy zasądził na rzecz dziecka 4,4 tys. zł renty oraz 400 tys. zł zadośćuczynienia. Dla matki 70 tys. zł, a dla ojca 30 tys. zł. Sąd Apelacyjny w Warszawie zwiększył zadośćuczynienie dla dziecka do 1,2 mln zł, dla matki - do 300 tys. zł a dla ojca - do 200 tys. zł.

Szpital twierdzi, że zasądzone kwoty "są rujnujące" dla placówki.

Wyrok ten wytycza praktykę sądów - podkreślił Sąd Najwyższy. Jest precedensowy, zwłaszcza w części zadośćuczynienia dla rodziców za ograniczenie więzi rodzinnej z bardzo chorym dzieckiem.

Zadośćuczynienie dla bliskich ofiary błędu medycznego funkcjonuje w polskim prawie od 2008 r.

Więcej: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum