rp.pl/Rynek Zdrowia | 21-11-2016 15:30

Sąd: NFZ nie może uchylać się od płacenia za procedury ratujące życie

Narodowy Fundusz Zdrowia powinien zapłacić wszystkim placówkom za świadczenia ratujące życie pacjentów. Zapadł przełomowy wyrok w tej sprawie - informuje Rzeczpospolita.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jeszcze do niedawna NFZ nie chciał płacić niektórym szpitalom, które ratowały pacjentów w stanach nagłych. Dotyczyło to nawet placówek, które miały podpisany kontrakt z Funduszem. Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach jednoznacznie nakłada na NFZ obowiązek zapłaty.

Problem polegał na tym, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej gwarantowała zapłatę za świadczenia udzielane pacjentom w stanach nagłych jedynie placówkom, które nie miały podpisanej umowy z NFZ. Natomiast placówki z kontraktem nie mogły być pewne zapłaty za niektóre wykonane procedury.

W trakcie postępowania przed Sądem Okręgowym w Katowicach prawnicy z Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy zwracali uwagę, że lekarzy obowiązuje nie tylko ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, ale także ustawa o działalności leczniczej i ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

- Wynikający z przytoczonych unormowań bezwzględny obowiązek udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych spoczywa zatem na wszystkich podmiotach leczniczych, niezależnie od tego, czy zawarły (bądź nie) umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - argumentowali prawnicy.

Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał im pracę. - Wyrok katowickiego sądu okręgowego rozwiewa wątpliwości i pozwala placówkom służby zdrowia skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów w stanach nagłych, a nie na walce o zapłatę za świadczenia -  podkreśla Anna Cierpioł z Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Więcej: www.rp.pl