Sąd: Mariusz T. może zagrażać innym, ma przebywać w strzeżonym ośrodku

Autor: TVN24, PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2014 09:20

We wtorek, 29 kwietnia przed godziną 23 Mariusz T. trafił do ośrodka w Gostyninie. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uznał, że T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku. W ten sposób utrzymał decyzję sądu I instancji. Orzeczenie jest prawomocne.

Mariusz T. to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia. 11 lutego br. wyszedł na wolność. 

Do ośrodka w Gostyninie przewieziono go w asyście policji, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Pełnomocnik Mariusza T. mówił, że jego klient "nie będzie się uchylał" od decyzji sądu, gdyż wyrok jest prawomocny.

Sąd orzekł o bezterminowej izolacji, jednak T. może po pół roku wystąpić o zbadanie go i orzeczenie, czy nadal powinien przebywać w Gostyninie (kolejne takie wnioski może składać co pół roku).

O uznanie T. za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób i jego izolację w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym wnioskował 22 stycznia dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie T. odbywał karę. 

Skierowanie wniosku o izolację skazanego już po odbyciu przez niego kary umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia.

Może się okazać, że Mariusz T. po upływie lat przestanie być izolowany ze względów uwarunkowanych fizjologią.

- Będzie taki moment, kiedy wyjdzie, bo zagrożenie ulegnie zmniejszeniu. Po pierwsze, ma szansę poddać się pewnej korekcie poznawczo-behawioralnej, po drugie wiek robi swoje. Z pewnością jest tak, że w momencie, w którym nastąpi zmniejszenie stopnia niebezpieczeństwa, prawo będzie wymagać, by opuścił ten zakład - powiedział w radiu RMF wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

Jak mówił, z danych resortu wynika, iż podobnych przestępców, wymagających umieszczenia w ośrodku w Gostyninie, jest w kraju osiemnastu. W sumie dyrektorzy więzień złożyli do sądów 27 wniosków o uznanie skazanych, którzy zakończyli lub kończą odbywanie kary, za osoby stwarzające zagrożenia i wymagające nadzoru lub umieszczenia w ośrodku.

Więcej:www.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum