Sąd Apelacyjny: szpital ma zapłacić za niewykrycie nowotworu przez patomorfologa

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 września 2017 16:05

Sąd Apelacyjny w Olsztynie podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego zasądzającą po 56 tys. 164 zł zadośćuczynienia dla każdego z rodziców kobiety, która zmarła po opóźnionym podjęciu leczenia czerniaka. Nowotworu nie rozpoznał patomorfolog pracujący w szpitalu na kontrakcie.

Sąd Apelacyjny: szpital ma zapłacić za niewykrycie nowotworu przez patomorfologa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje "Rzeczpospolita" analizująca orzeczenie sądu, biegli nie mieli wątpliwości, że badanie histopatologiczne znamienia barwnikowego pobranego z uda Anny B. zostało przeprowadzone prawidłowo i rzetelnie od strony technicznej. Doszło jednak jednak do niewłaściwej interpretacji obrazu histopatologicznego.

Stwierdzona przez lekarza diagnostę atypia komórkowa powinna skłonić go do przeprowadzenia dalszych badań, które spowodowałyby wykrycie czerniaka złośliwego. On jednak takich nie wykonał.

Zdaniem biegłych opóźnienie procesu leczenia Anny B. o ok. 11 miesięcy (gdy już stwierdzono u pacjentki przerzuty) mogło zmniejszyć - przy uwzględnieniu charakteru nowotworu - prawdopodobieństwo jej wyleczenia.

Rodzice Anny B., na których spadło wychowanie dwójki dzieci córki (była samotną matką) otrzymali za śmierć córki po 31 tys. 836 zł z polisy ubezpieczeniowej patomorfologa, którego błędna diagnoza doprowadziła do zbyt późnego podjęcia leczenia czerniaka. Po kilku latach zdecydowali się dochodzić wyższej rekompensaty od szpitala, w którym patomorfolog był zatrudniony na kontrakcie. 

Szpital kwestionował własną odpowiedzialność. Jego zdaniem nie powinien odpowiadać za lekarza, którego zatrudnia na umowie cywilnoprawnej. Jednak sąd odrzucił taki argument.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum