Sąd: 700 tys. zł odszkodowania dla pacjenta od Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 14:49

Sąd Okręgowy w Kielcach przyznał ok. 700 tys. zł odszkodowania, zadośćuczynienia i renty od Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy byłemu pacjentowi szpitala. Tuż po przywiezieniu do lecznicy po nieudanej próbie samobójczej mężczyzna wyskoczył z okna szpitalnej łazienki. Jest sparaliżowany.

Sąd:  700 tys. zł odszkodowania dla pacjenta od Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii
Wyrok jest nieprawomocny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak uzasadniała we wtorek (2 kwietnia) sędzia Katarzyna Latała, strona pozwana odpowiada za szkody wyrządzone powodowi. Jej wina, w ocenie sądu, polega na zaniedbaniach - informuje Gazeta Wyborcza.

Sędzia nie miała wątpliwości, że szpital ponosi odpowiedzialność za zdarzenie. Uznała, że placówka musi zapłacić: ok. 418 tys. zł zadośćuczynienia, 78 tys. zł odszkodowania (do obu kwot dochodzą odsetki z kilku lat), ok. 182 tys. zł skapitalizowanej renty i - od 1 kwietnia - comiesięczną rentę w wysokości 610 zł. Do tego dochodzi ok. 27 tys. zł kosztów sądowych i procesowych. Wyrok nie jest prawomocny.

19 marca 2012 r. 31-letni wówczas Grzegorz ze Starachowic został przywieziony do Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy po nieudanej próbie samobójczej. Wcześniej zdjęto go z dachu domu. W trakcie transportu występowały niepokojące objawy. Rozmawiał z niewidzialnymi osobami.

W takim stanie trafił na izbę przyjęć. Poprosił o możliwość skorzystania z toalety i wyskoczył z niezabezpieczonego okna łazienki na drugim piętrze. Obecnie porusza się na wózku i wymaga całodobowej opieki.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum