Są zarzuty dla byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2008 13:33

Radomska prokuratura przedstawiła zarzuty korupcyjne byłemu wiceministrowi zdrowia Krzysztofowi Grzegorkowi - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Grzegorkowi w sumie przedstawiono siedem zarzutów, z czego cztery dotyczą korupcji, a pozostałe trzy - nakłaniania innych osób do poświadczania nieprawdy w dokumentach - dodała.

Chrabąszcz wyjaśniła, że zarzuty korupcyjne dotyczą roku 2002 i 2003, kiedy Grzegorek był dyrektorem ds. lecznictwa w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie).

- Chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych od przedstawicieli firmy Johnson & Johnson w zamian za doprowadzenie do zakupu przez skarżyski ZOZ materiałów medycznych tej firmy. Łączna kwota przyjętych korzyści majątkowych wynosi 22 tys. zł – powedziała Chrabąszcz.

Grzegorek był przesłuchiwany w radomskiej prokuraturze we wtorek.

- Podejrzany do stawianych zarzutów nie przyznał się. Złożył wyjaśnienia, które będą weryfikowane przez prokuraturę - zaznaczyła rzeczniczka.

Chrabąszcz podkreśliła, że prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczące Grzegorka znajduje się w ostatniej fazie.

 - Prokurator uznał, że nie ma potrzeby występowania do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu nie ma niebezpieczeństwa, że będzie on np. próbował wpływać na zeznania świadków  - powiedziała.

Rzeczniczka radomskiej prokuratury dodała, że wkrótce będzie też przesłuchany Andrzej G., jeden z podejrzanych w aferze korupcyjnej w służbie zdrowia, który najpierw oskarżył Grzegorka o korupcję, a niedawno złożył w prokuraturze oświadczenie, w którym odwołał swoje oskarżenia.

Do sądów trafiły już trzy pierwsze akty oskarżenia w sprawie tzw. afery korupcyjnej w służbie zdrowia. Prokuratura Okręgowa w Radomiu od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson & Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce. W latach 2001-2006 osoby te miały przyjmować łapówki w wysokości od 500 zł do 200 tys. zł w zamian za "ustawianie" przetargów na zakup sprzętu medycznego. Niektórzy z nich w ramach łapówki mieli finansowane wyjazdy zagraniczne i sympozja naukowe.

W sumie w aferze korupcyjnej w służbie zdrowia zarzuty postawiono ponad 110 osobom z całej Polski, z czego połowa to przedstawiciele firm medycznych dający łapówki, a reszta to osoby przyjmujące korzyści majątkowe za pomoc w ustawianiu przetargów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum