SUM: nie było podstaw do zwolnienia dyrektora CSK w Katowicach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2011 09:31

Sąd apelacyjny uznał w czwartek (28 kwietnia), że władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nie miały podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia Zbigniewa Swobody z funkcji dyrektora SP Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

SUM: nie było podstaw do zwolnienia dyrektora CSK w Katowicach
Swoboda został odwołany ze stanowiska dyrektora CSK w lutym 2009 roku. Władze ŚUM, do którego należy szpital, zarzuciły mu wówczas zadłużanie placówki oraz utrudnianie pracy inspektorom Najwyższej Izby Kontroli.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że dyrektora nie zwolniono za narażanie szpitala na straty, ale za nieposłuszeństwo wobec władz uczelni. Po roku od objęcia stanowiska w CSK dostał ofertę pokierowania Szpitalem Miejskim w Sosnowcu. Zniechęcony brakiem samodzielności w ŚUM przyjął propozycję z Sosnowca mimo kategorycznego sprzeciwu kanclerz uczelni.

Zwolniony dyscyplinarnie dyrektor od razu odwołał się do sądu. W listopadzie 2009 roku sąd przyznał, że nie było podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia Swobody i zasądził dla niego 55 tys. zł odszkodowania. Władze ŚUM postanowiły odwołać się od tego wyroku. W czwartek (28 kwietnia) powtórnie przegrały.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum