×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

SOR nie może odmówić przyjęcia z powodu rejonizacji. Przepisy są jednoznaczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia29 marca 2023 07:00

Do Rzecznika Praw Pacjenta trafiło pytanie, czy SOR może odmówić przyjęcia dziecka z powodu rejonizacji. RPP przypomina, że nie występuje zjawisko rejonizacji, a w związku z tym "pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ".

SOR nie może odmówić przyjęcia z powodu rejonizacji. Przepisy są jednoznaczne
SOR nie może odmówić przyjęcia dziecka z powodu rejonizacji Fot. Shutterstock

 

SOR nie może odmówić przyjęcia z powodu rejonizacji

Rzecznik Praw Pacjenta regularnie odpowiada na pytania dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, wyjaśniając przy tym najważniejsze zagadnienia. Czy SOR może odmówić przyjęcia dziecka z powodu rejonizacji? – zapytano RPP.

- SOR nie może odmówić przyjęcia dziecka z powodu rejonizacji, ponieważ zgodnie z przepisami prawa, rejonizacja nie występuje, a pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ – odpowiedział Rzecznik

Wskazał przy tym, że SOR udziela pomocy każdemu pacjentowi, który zgłasza się do placówki, bez względu na miejsce zamieszkania.

Przy okazji zaznaczył jednak, że SOR jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i "nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze