SN utrzymał karę upomnienia dla lekarza za brak staranności podczas badania ciężarnej

Autor: Prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 11:35

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy karę upomnienia wymierzoną przez sąd lekarski ginekologowi, który naruszył zasady etyki poprzez brak staranności przy badaniu pacjentki w ciąży. Lekarz zamiast skierować ciężarną na oddział szpitalny, zalecił powrót do domu. W efekcie pacjentka straciła dziecko.

SN utrzymał karę upomnienia dla lekarza za brak staranności podczas badania ciężarnej
SN zgodził się z sądem lekarskim, że ginekolog naruszył zasady etyki poprzez brak staranności Fot. Archiwum

Ginekolog Jarosław C., który przyjmował pacjentki na terenie Nowego Szpitala w Świebodzinie, został obwiniony o zaniedbania w diagnozowaniu pacjentki w 38 tygodniu ciąży, której wykonał badanie KTG. Mimo pewnych wątpliwości w odczycie, wysłał pacjentkę do domu. Niedługo po tym, kobieta urodziła martwe dziecko z pępowiną owiniętą wokół szyi - informuje prawo.pl

Rzecznik dyscyplinarny postawił Jarosławowi C. zarzut naruszenia art. 30 ustawy o zawodzie lekarza i art. 8 i 10 Zasad Etyki Zawodu. Według tych przepisów, lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Okręgowy Sąd Lekarski w Zielonej Górze wyrokiem z sierpnia 2018 r. uznał lekarza za winnego popełnienia deliktu dyscyplinarnego i zastosował wobec niego karę upomnienia. Lekarz odwołał się do Naczelnego Sądu Lekarskiego, ale nie uzyskał uniewinnienia, karę upomnienia utrzymano.

Także kasacja do wyroku, o którą złożył obrońca lekarza, nic nie wniosła do orzeczenia sądowego. Izba Karna Sądu Najwyższego w postanowieniu z 11 grudnia br. utrzymała bowiem orzeczenie w mocy. Zgodziła się z sądem lekarskim, że ginekolog naruszył zasady etyki poprzez brak staranności.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum