SN: szpital zapłaci miliony zł składek ZUS-owi

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2017 18:50

Działalność gospodarcza lekarza obok etatu nie zwalnia szpitala ze składek od całej jego pensji, także w innej spółce - uznał Sąd Najwyższy.

SN: szpital zapłaci miliony zł składek ZUS-owi
SN: szpital zapłaci miliony zł składek ZUS-owi. Fot. Archiwum

Sąd Najwyższy po raz pierwszy zajął się powszechnym sposobem omijania przepisów stosowanym obecnie przez większość szpitali. Chodzi o praktykę zatrudniania etatowych lekarzy i pielęgniarek po godzinach przez zewnętrzną firmę. W praktyce przez cały czas wykonują oni pracę w tym samym gabinecie, pensja z drugiej spółki nie jest jednak oskładkowana, a godziny dodatkowej pracy nie wliczają się do limitów czasu pracy obowiązujących na etacie.

W tym przypadku sędziowie poszli jednak o krok dalej i uznali, że składki należą się nawet wtedy, gdy lekarz współpracuje z zewnętrzną firmą na podstawie kontraktu cywilnoprawnego zawartego w ramach swojej działalności gospodarczej.

W SN na rozstrzygnięcie czeka już kilkadziesiąt takich spraw. Czy ten precedens znajdzie potwierdzenie w kolejnych wyrokach SN, czy zostanie uznany za rozstrzygnięcie zapadłe w jednostkowej sprawie?

Wyrok dotyczył jednego z najlepszych wielkopolskich szpitali (według rankingu „Rzeczpospolitej" za 2016 r.). Po kontroli ZUS dyrekcja dostała decyzje dotyczące składek od wynagrodzeń kilkudziesięciu lekarzy. Łącznie do zapłacenia jest kilka milionów złotych zaległych składek. We wszystkich sprawach szpital odwołał się do sądu i we wszystkich przegrał. Teraz te sprawy trafiły ze skargą kasacyjną do SN. Rozstrzygnięta została dopiero pierwsza z nich.

Podstawą do żądania zapłaty dodatkowych składek jest art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl tego przepisu i wyroku SN z 2 września 2009 r. (sygn. II UZP 6/09) przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić składki od pensji pracownika w innej spółce zatrudnionego na podstawie zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług, jeśli ten podmiot współpracuje ze spółką zatrudniającą pracownika.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum