SN: szpital w Hrubieszowie nie musi dwa razy płacić za ten sam sprzęt

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2016 08:59

Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla Szpitala Powiatowego SPZOZ w Hrubieszowie kasujący orzeczenie niższej instancji w sprawie podwójnej zapłaty za sprzęt.

SN: szpital w Hrubieszowie nie musi dwa razy płacić za ten sam sprzęt
Sąd Najwyższy wydał wyrok kasujący orzeczenie niższej instancji Fot. Archiwum RZ

W 2011 r. przetarg na zakup sprzętu dla szpitala wygrała spółka Emergency Medical System Poland. Dostarczona przez nią aparatura miała kosztować 2,5 mln zł. Prezes EMSP przesłał do szpitala pismo, w którym upoważnił lecznicę do przekazywania należności jednemu z parabanków, z czego się później wycofał, prosząc o wpłatę na konto firmy - informuje Dziennik Wschodni.

Szpital zapłacił bezpośrednio na konto EMSP, ale parabank zażądał opłacenia zadeklarowanej faktury opiewającej na 1,5 mln zł. Gdy władze SP ZOZ odmówiły tłumacząc, że nie mogą dwa razy płacić za ten sam sprzęt, parabank skierował sprawę do sądu.

Sprawa była rozpatrywana przez dwie instancje sądu, które uznały, że wiążącym zobowiązaniem finansowym było to pomiędzy placówką medyczną a parabankiem, zatem szpital musiał zapłacić parabankowi 1,5 mln zł. Dopiero Sąd Najwyższy wydał korzystny wyrok dla hrubieszowskiej placówki, kasujący orzeczenie niższej instancji.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum