SN: sprawa błędu lubelskiego neurologa - do ponownego osądzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2011 16:03

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wróci sprawa dr Stefana N., neurochirurga oskarżonego o błąd w sztuce, w wyniku którego zmarła 8-letnia dziewczynka z krwiakiem mózgu - postanowił w czwartek (14 lipca) Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich.

SN: sprawa błędu lubelskiego neurologa - do ponownego osądzenia
Lekarz jest już prawomocnie uniewinniony od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka i decyzja w jego sprawie dotyczy tylko oceny, czy doszło do błędu w sztuce, czy też stan dziecka był na tyle poważny, że żadna medycyna nie mogłaby mu już pomóc - w tej sytuacji lekarza należałoby uniewinnić.

O wydarzeniach z sierpniowego weekendu 2005 roku mówili wszyscy uczestnicy posiedzenia w Sądzie Najwyższym. To wówczas na oddział neurologiczny szpitala dziecięcego w Lublinie pogotowie przywiozło 8-letnią dziewczynkę z bólami głowy i odwodnieniem.

Z akt sprawy wynika, że Stefan N., dyżurujący w ten weekend lekarz, nie przeprowadził szczegółowego wywiadu, a jedynie zbadał tętno dziecka, ciśnienie i temperaturę. Nakazał też badania krwi i moczu. Zignorował prośbę matki o badanie tomografem mózgu dziewczynki, bo - jak mówił - podejrzewał cukrzycę. Na noc zarządził kroplówkę z glukozą. Mimo że dziewczynka wymiotowała nocą, nie sprawdził osobiście co się dzieje, nie zmienił też kroplówki.

Miesiąc później dziecko zmarło, bo przeprowadzone później badanie tomograficzne wykazało wielki krwiak na mózgu dziecka. Prokuratura oskarżyła lekarza uznając, że szybkie badanie tomograficzne mogłoby zwiększyć szanse dziecka na ratunek.

Sądy różnych instancji już siedmiokrotnie zajmowały się sprawą lekarza, a ich rozstrzygnięcia opierały się na różnych w treści opiniach biegłych neurologów. Pierwszy raz Sąd Rejonowy w Lublinie uznał jego winę, ale wyrok ten uchylił badający apelacje w tej sprawie lubelski sąd okręgowy. W ponownym procesie SR lekarza uniewinnił, ale i ten wyrok został uchylony przez SO. W trzecim podejściu SR lekarza znów skazał, a SO we wrześniu 2010 roku wyrok skazujący zmienił na uniewinnienie. Od tego orzeczenia odwołał się Rzecznik Praw Obywatelskich, a SN rozpoznał jego kasację w czwartek (14 lipca).

- Za kartami tej sprawy kryje się ludzki dramat - śmierć dziecka. Mamy tu do czynienia z bylejakością leczenia szpitalnego - mówił w SN pełnomocnik RPO, który wnosił o uchylenie wyroku uniewinniającego lekarza i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Prokurator Małgorzata Wilkosz-Śliwa przyłączyła się do wniosku RPO. Jak podkreśliła, opinie trzech biegłych neurologów są ze sobą sprzeczne, a sąd nie dążył - choć powinien - do wyjaśnienia tych sprzeczności.

SN zdecydował o uchyleniu wyroku uniewinniającego i nakazał lubelskiemu SO ponowne skonfrontowanie biegłych lekarzy. Jak podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku prezes Izby Karnej SN Lech Paprzycki, lubelski sąd będzie musiał - na podstawie ponownego przesłuchania biegłych - ocenić, czy była szansa uratować dziecko.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum