SN: rezydent może zarabiać więcej od specjalisty

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2011 10:21

Sąd Najwyższy uznał, że nie jest dyskryminacją płacową sytuacja, gdy rezydent pracujący w szpitalu zarabia więcej niż doświadczony lekarz specjalista. Niektórzy specjaliści czuli się pokrzywdzeni dysproporcją w zarobkach i zdecydowali się dochodzić swoich racji przed sądami.

SN: rezydent może zarabiać więcej od specjalisty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Orzeczenia sądów nie były dla nich korzystne, wnioski o odszkodowania były oddalane. Ostatnio Sąd Najwyższy potwierdził tę linię orzecznictwa.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, SN wskazał, że o dyskryminacji w wynagrodzeniu można mówić dopiero wtedy, gdy pensja odbiega od zarobków innych osób wykonujących pracę jednakową lub pracę o jednakowej wartości. Przyjęcie odmiennego założenia, tj. uznanie, że niewielkie różnice w wynagrodzeniu mogą być uznane za dyskryminację, prowadziłoby do sytuacji, w której to sądy kształtowałyby siatkę płac.

Sądowy spór wynikał z tego, że lekarz specjalista I stopnia, zatrudniony w szpitalu uniwersyteckim otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3743 zł, podczas gdy rezydent w tej samej placówce zarabiał 3890 zł.

Wysokość pensji lekarza rezydenta jest ustalona rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 kwietnia 2009 r. Natomiast lekarz specjalista negocjuje wysokość wynagrodzenia zasadniczego z pracodawcą.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum