SN: prof. Jan Podgórski uniewinniony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2011 13:11

Prof. Jan Podgórski, były dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON, jest prawomocnie uniewinniony od zarzutu korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej - orzekł w poniedziałek (21 lutego) Sąd Najwyższy oddalając apelację prokuratury wojskowej.

SN: prof. Jan Podgórski uniewinniony
Sąd zdecydował także, że sprawa jednego z dwóch lekarzy skazanych za m. in. fałszowanie dokumentacji medycznej, Andrzeja M., zostanie ponownie rozpatrzona.

Razem z profesorem na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób – lekarzy i ich pacjentów, którzy mieli otrzymywać fałszywe zaświadczenia, w tym b. żona pruszkowskiego gangstera Andrzeja Z., pseudonim Słowik, która miała się starać o fałszywe zaświadczenie dla swego męża, pozwalające mu uniknąć kary. Ona także została uniewinniona.

Łącznie prokuratura postawiła 25 zarzutów. Fałszywe zaświadczenia wystawiane przez lekarzy miały trafiać do ZUS oraz prokuratur i sądów prowadzących różne postępowania. Oprócz pieniędzy korzyściami uzyskiwanymi od pacjentów były – według aktu oskarżenia – remont domu i obietnica nabycia samochodu na preferencyjnych warunkach.

– Dziękuję mojej rodzinie i pacjentom za to, że pomogli mi przetrwać ten trudny okres, który przypłaciłem hospitalizacją. Dziękuję też prawym prawnikom, sędziom i adwokatom, których spotkałem na swej drodze – mówił dziennikarzom prof. Podgórski po wyjściu z sali rozpraw.

O ewentualnym dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych od państwa neurochirurg nie chciał mówić.

– Jestem lekarzem i moje zadanie to pomaganie chorym. Kiedy jeszcze w zeszłym roku CBA wezwało mnie do złożenia jakiegoś brakującego podpisu, atmosfera była już inna. W pewnej chwili jeden funkcjonariusz poprosił: czy mógłby pan doktor obejrzeć dokumentację medyczną mojej żony? A ja go spytałem: to nie można było tak od razu? – zakończył profesor.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum