Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 05-12-2017 12:45

SN: podmiot z jedyną ofertą w unieważnionym konkursie - nie ma prawa do roszczeń

W opinii Sądu Najwyższego oferent, który nie wygrał postępowania na świadczenie usług medycznych, chociaż złożył jedyną ważną ofertę w pierwszym, unieważnionym przez NFZ naborze, nie ma prawa do roszczeń.

Fot. archiwum

Tak uznał SN w sprawie, którą dotyczyła konkursu na świadczenie usług medycznych - rehabilitacji kardiologicznej w warunkach stacjonarnych, prowadzonej w Lubinie (zorganizował go dolnośląski oddział NFZ).

Do rywalizacji przystąpiły cztery podmioty lecznicze, ale po przeanalizowaniu ofert okazało się, że tylko jedna odpowiada warunkom konkursowym - była to propozycja spółki C. Pozostałe trzy zostały odrzucone. W tej sytuacji dyrektor oddziału unieważnił konkurs. Zrobił to zgodnie z art. 150 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. poz. 1938 ze zm.).

Sąd uznał, że firma, która przegrała postępowanie na świadczenie usług medycznych dla NFZ, nie może mieć roszczeń o zawarcie umowy ani o odszkodowanie. Rekompensata nie przysługuje zainteresowanemu podmiotowi, nawet jeśli złożył jedyną ważną ofertę w pierwszym, unieważnionym przez NFZ naborze.

Więcej: www.gazetaprawna.pl