SN o umieszczaniu pacjenta w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2020 14:30

Regulacja, na podstawie której dopuszczalne jest umieszczenie pacjenta w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody, była wielokrotnie wyjaśniana w orzecznictwie i w nauce prawa i nie jest kontrowersyjna. Należy jednak pamiętać, że może być ona stosowana w sposób ścisły - stwierdził Sąd Najwyższy.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Z kolei w art. 22 ust. 1 tej ustawy przewidziano, że przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego następuje za jej pisemną zgodą na podstawie ważnego skierowania do szpitala, jeżeli lekarz wyznaczony do tej czynności, po osobistym zbadaniu tej osoby, stwierdzi wskazania do przyjęcia - czytamy w serwisie prawo.pl

Zasady, na jakich dopuszczalne jest umieszczenie pacjenta w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody, były już wielokrotnie wyjaśniane w orzecznictwie i w nauce prawa. Regulacja ta nie jest kontrowersyjna. Należy jednak pamiętać, iż może być ona stosowana w sposób ścisły - orzekł Sąd Najwyższy.

SN podkreślił, że skarga kasacyjna, jako nadzwyczajny środek zaskarżenia, powinna być rozpoznawana, o ile jest to zgodne z interesem publicznych - dla rozwoju prawa, jednolitości orzecznictwa i prawidłowej wykładni przepisów. Nie stanowi ona „normalnego” środka zaskarżenia.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum