SN o sytuacji, w której stan zdrowia oskarżonego uniemożliwia prowadzenie rozprawy w sądzie miejscowo właściwym

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 17 września 2020 12:37

Po zapoznaniu się z dokumentacją lekarską i aktami sprawy, biegły Sądu Najwyższego stwierdził, że oskarżony może brać udział w rozprawie jedynie przez dwie godziny dziennie. Liczne dysfunkcje związane z nadciśnieniem tętniczym oraz tętniakiem aorty wstępującej kwalifikują go do uczestnictwa w rozprawie jedynie w tak krótkim okresie.

SN o sytuacji, w której stan zdrowia oskarżonego uniemożliwia prowadzenie rozprawy w sądzie miejscowo właściwym
Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem Sądu Najwyższego, Sąd Rejonowy uczynił wcześniej zadość wskazanemu standardowi wynikającemu z art. 37 kpk i w sposób wystarczający wykazał istnienie okoliczności mieszczących się w pojęciu „dobra wymiaru sprawiedliwości”, ponieważ w tym konkretnym przypadku chodzi o stan zdrowia oskarżonego uniemożliwiający prowadzenie rozprawy w sądzie miejscowo właściwym - informuje serwis prawo.pl

Oskarżony mieszka w innej miejscowości, a odległość do sądu właściwego jest znaczna. To w jego sytuacji zdrowotnej może wywołać niepożądane skutki, również procesowe, z uwagi na konieczność odraczania rozprawy, co może spowodować przewlekłość postępowania, a nawet niemożność jego zakończenia - wskazał sędzia Andrzej Tomczyk. Okoliczności uzasadniały, że sąd blisko miejsca zamieszkania oskarżonego pozwoli mu na udział w rozprawie, minimalizując czas i trudy związane z dotarciem na nią.

Jeżeli z punktu widzenia medycznego oskarżony może brać udział w rozprawie jedynie przez dwie godziny dziennie, to może odbywać się ona w mieście zamieszkania chorego. Tym samym Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza, który przewidział konieczność częstego odraczania rozprawy, przewlekłość, a nawet niemożność zakończenia procesu.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum