SLD: nie zmieniać ustawy o zawodzie lekarza w związku z deklaracją wiary

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2014 13:54

Po­sło­wie SLD wy­ra­zi­li w czwartek (5 czerwca) zdumienie pro­po­zy­cją se­na­to­ra PiS Ka­zi­mie­rza Ja­wor­skie­go do­ty­czą­cą zno­we­li­zo­wa­nia usta­wy o wy­ko­ny­wa­niu za­wo­du le­ka­rza w myśl tzw. deklaracji wiary.

Chodzi o inicjatywę senatora Kazimierza Jaworskiego oraz Stowarzyszenia Ręce Życia. Chcą oni zmiany w ustawie o zawodzie lekarza tak, by lekarz powołujący się na klauzulę sumienia nie miał obowiązku wskazywania innego specjalisty, który może dany zabieg wykonać.

Jak poinformował Jaworski, w czwartek, 5 czerwca, rozpoczyna się akcja zbierania podpisów senatorów pod projektem. Zaznaczył, że w przypadku zebrania odpowiedniej liczby podpisów senatorów ma on być skierowany bezpośrednio do marszałka Senatu, a później miałby trafić do Sejmu.

Na czwartkowej konferencji prasowej oburzenie takim pomysłem wyraził poseł SLD Marek Balt. Jego zdaniem taki zapis naruszałby rażąco konstytucję i ograniczał prawa pacjentów.

Balt stwierdził, że lekarze są "urzędnikami publicznymi, wykształconymi za pieniądze podatników i powinni leczyć zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, a nie formułować nowe prawo szariatu".

Zdaniem posła SLD istnieje niebezpieczeństwo, że różne grupy lekarzy naruszałyby neutralność światopoglądową Polski w ten sposób, że powołując się na swoją religię, odmawiałyby wykonywania zabiegów takich jak transfuzja krwi czy transplantacje.

Balt zaznaczył, że jego zdaniem w związku z opublikowaniem deklaracji wiary potrzebny jest duży nacisk opinii publicznej i jej stała kontrola nad wykonywaniem procedur medycznych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum