Rzeszów: lekarze oskarżeni o błędy w radioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 15:14

Dwóch lekarzy stanęło przed sądem za błąd w sztuce lekarskiej i nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu u pacjenta z rakiem krtani.

Rzeszów: lekarze oskarżeni o błędy w radioterapii

Przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie 22 marca rozpoczął się proces 49-letniego Grzegorz M. – lekarza prowadzącego oraz 46-letniego Grzegorz P. – lekarza nadzorującego terapię w zakładzie radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. Obaj pracowali na zasadzie kontraktów.

Według prokuratury napromieniali oni u chorego na raka krtani pacjenta niewłaściwe miejsce, w wyniku czego guz krtani nasilił się. Biegli uznali, że guz w tej fazie mógł się jeszcze cofnąć, gdyby radioterapia była prowadzona prawidłowo. Na skutek źle przeprowadzonego napromieniania, rak się rozwinął i konieczne było usunięcie krtani. Do wadliwej radioterapii doszło wiosną 2009 roku, a do operacji krtani – w sierpniu. Lekarzom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Grzegorz P. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Przed sądem wyjaśniał, że w tym czasie, którego dotyczy akt oskarżenia nie miał II stopnia specjalizacji i – według kontraktu – sam podlegał kontroli, natomiast nie sprawował nadzoru nad innymi lekarzami. Dodał także, że przybijanie swojej pieczątki na dokumentacji medycznej traktował jako wypełnianie poleceń służbowych.

Według drugiego oskarżonego – Grzegorza M., jego kolegi nie powinno być wśród oskarżonych. Podkreślił, że zawodowo ufali sobie wzajemnie i nie ingerowali we wcześniej przygotowany plan radioterapii.

Zawiadomienie o podejrzeniu błędnie prowadzonych terapii przez Grzegorza M. dyrekcji szpitala zgłosili inni lekarze. Przeprowadzono wówczas kontrolę, która potwierdziła nieprawidłowości w 21 przypadkach i skierowano sprawę do prokuratury.

Prokuratura zwróciła się do biegłych, którzy potwierdzili w 20 przypadkach nieprawidłowości, ale nie w rozumieniu prawa karnego. Natomiast w jednym przypadku zdecydowano o wszczęciu śledztwa.

Grzegorz M. obecnie pracuje w szpitalu w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum