Rzeszów: lekarze oskarżeni o błąd medyczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2010 14:25

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie oskarżyła dwóch lekarzy z zakładu radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym o błąd w sztuce lekarskiej i nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

Rzeszów: lekarze oskarżeni o błąd medyczny

Akt oskarżenia w tej sprawie został 21 grudnia skierowany do rzeszowskiego sądu. Jak poinformował  Łukasz Harpula, zastępca prokuratora rejonowego, oskarżeni to Grzegorz M., lekarz prowadzący oraz Grzegorz P., lekarz nadzorujący terapię. Obaj pracowali w szpitalu na kontraktach.

Według oskarżenia naświetlali oni u chorego na raka krtani pacjenta niewłaściwe miejsce, w wyniku czego guz krtani nasilił się.

– Biegli uznali, że guz w tej fazie mógł się jeszcze cofnąć, ale źle przeprowadzono naświetlanie, przez co rak się rozwinął, a w rezultacie konieczne było usunięcie krtani – powiedział Harpula.

Do wadliwej radioterapii doszło wiosną 2009 r., a do operacji krtani w sierpniu. Lekarzom grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator dodał, że jeden z oskarżonych częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów, drugi się nie przyznał.

Zawiadomienie o podejrzeniu błędnie prowadzonych terapii przez Grzegorza M. dyrekcji szpitala zgłosili inni lekarze. Przeprowadzono wówczas kontrolę, która potwierdziła nieprawidłowości w 21 przypadkach i skierowano sprawę do prokuratury.

Prokuratura zwróciła się do biegłych, którzy potwierdzili w 20 przypadkach nieprawidłowości, ale nie w rozumieniu prawa karnego. Natomiast w jednym przypadku zdecydowano o wszczęciu śledztwa.

Jeden z oskarżonych nie pracuje już w rzeszowskim szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum