Radio Rzeszów/Rynek Zdrowia | 10-12-2014 13:28

Rzeszów: ginekolodzy oskarżeni po śmierci noworodka

Przed Sądem Rejonowym w Mielcu rozpoczął się proces dwóch mieleckich ginekologów. Obaj oskarżeni są o błąd w sztuce lekarskiej podczas pracy w tamtejszym Szpitalu Powiatowym.

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, która zajmowała się tą sprawą zarzuca lekarzom, że ich zbyt późna interwencja medyczna doprowadziła w konsekwencji do śmierci noworodka.

W maju 2011 roku do mieleckiego szpitala trafiła ciężarna kobieta. Kilka dni wcześniej minął jej termin porodu. Już wówczas lekarz dyżurny uznał, że należy wykonać cesarskie cięcie. Swoje ustalenia przekazał kolejnym ginekologom, którzy zastąpili go na dyżurze.

Niedługo potem stan zdrowia kobiety zaczął się pogarszać. Niepokojące objawy zaobserwowano również u dziecka. Kobieta otrzymała środki farmakologiczne mające wywołać poród w sposób naturalny. Ostatecznie zdecydowano się na cesarskie cięcie, ale jak się okazało - zbyt późno. Dziecko zmarło tuż po narodzinach.

Lekarze nie przyznają się do popełnienia błędu w sztuce lekarskiej. Jeżeli sąd udowodni im winę grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej: www.radio.rzeszow.pl