Rzeszów: fałszywe faktury, fałszywe recepty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 14:15

4 mln zł stracił NFZ przez oszustów wyłudzających leki.

Rzeszów: fałszywe faktury, fałszywe recepty

23 osoby, w tym lekarze i farmaceuci, zostali oskarżeni w sprawie dotyczącej wyłudzenia leków na fałszywe recepty i faktury. Narodowy Fundusz Zdrowia stracił na tym procederze ponad cztery mln zł. Jak poinformował szef wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji w Prokuraturze Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Główny oskarżony, 50-letni Marek P. to właściciel dwóch aptek w Rzeszowie. Ma on zarzut kierowania od stycznia 2000 do grudnia 2004 roku zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą leki.

Prokuratura oskarżyła go także o fałszowanie faktur na zakup rzekomych leków oraz posługiwanie się fałszywymi receptami. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności, przy czym sąd może zwiększyć karę o pięć lat ze względu na działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Spośród pozostałych 22 oskarżonych 16 osób ma zarzut działania w tej grupie przestępczej oraz współudział w wyłudzeniu z NFZ kwoty ponad czterech milionów złotych i posługiwanie się fałszywymi receptami. Natomiast sześciu oskarżonym lekarzom postawiono zarzut pomocnictwa w wyłudzeniu tej kwoty oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, czyli na receptach.

Wśród oskarżonych jest także żona Marka P. – Marta P. oraz farmaceuci i lekarze. Wszyscy są z Rzeszowa, jednak działali na terenie kilku województw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum