Rzecznik praw dziecka: potrzebny zawód asystenta niepełnosprawnych dzieci

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 10:52

Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak uważa, że uruchomienie instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej umożliwiłoby dzieciom niepełnosprawnym naukę w szkołach ogólnodostępnych.

Rzecznik praw dziecka: potrzebny zawód asystenta niepełnosprawnych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa wyższego już od kilku lat. Jednak miejscem jego pracy jest przede wszystkim dom i najbliższe otoczenie osoby niepełnosprawnej, a nie szkoła.

Jak twierdzi Marek Michalak, w wielu gminach organizacje pozarządowe, powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej opracowały zasady pracy takich asystentów, dyrektorzy szkół są zainteresowani uruchomieniem takiej instytucji, ale samorządy zwracają uwagę na brak odpowiedniego prawa w tym zakresie.

Dlatego rzecznik wystąpił do minister edukacji Katarzyny Hall w sprawie zmiany prawa, umożliwiającej zatrudnianie indywidualnego asystenta, który pomagałby niepełnosprawnemu dziecku podczas nauki w szkole lub przedszkolu.

Asystent byłby do dyspozycji dziecka przez ustaloną liczbę godzin w szkole lub przedszkolu i pomagał w realizowaniu programu nauczania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze