Rzecznik dyscyplinarny MZ: rektor AM we Wrocławiu nie popełnił plagiatu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 19:45

Minister zdrowia umorzył postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Ryszarda Andrzejaka, rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu, oskarżonego o plagiat w swojej pracy habilitacyjnej. Rzecznik dyscyplinarny uznał, że oskarżenie jest bezzasadne.

- Dla prof. Ryszarda Andrzejaka sprawa się jeszcze nie skończyła. Czeka na opinię rady Wydziału Lekarskiego. Jeśli i tamto postępowanie zostanie zakończone, wtedy uzna sprawę za zamkniętą - mówi Gazecie Wyborczej Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni.

O popełnienie plagiatu i fałszowanie wyników badań w pracy habilitacyjnej pół roku temu oskarżyli prof. Andrzejaka przedstawiciele uczelnianego związku zawodowego Solidarność '80. Ich zdaniem rektor AM przepisał około 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz, obecnie dziekan Wydziału Lekarskiego.

Prof. Ryszard Andrzejak przekonywał, że zarzuty są bezpodstawne. Sprawa trafiła do Ministerstwa Zdrowia i do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Oba urzędy wszczęły niezależne postępowania. Kilka tygodni temu Komisja ds. Stopni i Tytułów uznała, że praca habilitacyjna prof. Andrzejaka powinna zostać raz jeszcze oceniona przez czterech recenzentów.

Powołany przez Ministerstwo Zdrowia rzecznik dyscyplinarny, prof. Czesław Stankiewicz w Gdańska, stwierdził, że zarzuty wobec prof. Andrzejaka są nieuzasadnione. Jednak ani resort, ani uczelnia nie chcą ujawnić uzasadnienia jego werdyktu.

W komunikacie Akademii Medycznej, który zawiera streszczenie dokumentu, możemy przeczytać m.in.: „(...) rzecznik dyscyplinarny zwraca też uwagę na fakt, że chociaż w tych kilku akapitach, które znalazły się w habilitacji, prof. Ryszard Andrzejak nie podał numerów tych pozycji piśmienniczych w tekście w miejscach, w których zamieścił zapożyczone fragmenty, to w spisie piśmiennictwa w swojej pracy habilitacyjnej zamieścił zarówno habilitację W. Zatońskiego, jak i doktorat J. Antonowicz”.

Prof. Stankiewicz „nie znalazł ewidentnego przeniesienia wyników badań prof. W. Zatońskiego lub prof. J. Antonowicz-Juchniewicz w pracy habilitacyjnej prof. Ryszarda Andrzejaka”. Dlatego złożył wniosek o umorzenie postępowania dyscyplinarnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum