Rzeczniczka PiS w związku z orzeczeniem TK o aborcji: kwestia wad letalnych jest do rozwiązania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 16:18

Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania; poszukujemy takiego rozwiązania, które będzie zgodne z konstytucją; rozwiązanie nad którym pracujemy musi być precyzyjne, dokładne i nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem TK - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Rzeczniczka PiS w związku z orzeczeniem TK o aborcji: kwestia wad letalnych jest do rozwiązania
Fot. Fotolia

Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepis zezwalający - na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego - manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

Rzeczniczka PiS w rozmowie z PAP zaznaczyła, że "kwestia wad letalnych jest do rozwiązania i tego rozwiązania poszukujemy, ale ono musi być zgodne z konstytucją w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego".

- Orzeczenie TK nie mogło być inne. Trybunał orzekł o tym, o czym stanowi konstytucja, nie mogło być inaczej - zaznaczyła.

- Rozwiązanie, nad którym pracujemy musi być bardzo precyzyjne, dokładne, ale jednocześnie nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - podkreśliła Czerwińska.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

PAP - Rafał Białkowski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum