Rządowy projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej w Sejmie. Jest termin pierwszego czytania

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia26 sierpnia 2022 07:30

2 września odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Choć na ustawę diagności czekają od 20 lat, budzi ona kontrowersje w ich środowisku.

Rządowy projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej w Sejmie. Jest termin pierwszego czytania
Pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na 2 września Fot. Shutterstock
  • 2 września odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Rada Ministrów przyjęła projekt 28 czerwca br.
  • Projekt określa kwestie dotyczące zasad i warunków wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. Chodzi także o organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych
  • Choć na ustawę diagności czekają od 20 lat, budzi ona kontrowersje w ich środowisku
  • Część diagnostów krytykuje projekt m.in. za zbytnią liberalizację dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego

Rządowy projekt o medycynie laboratoryjnej w Sejmie

Rada Ministrów przyjęła projekt 28 czerwca br.

Określa on kwestie dotyczące zasad i warunków wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. Chodzi także o organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych.

Co znajdziemy w projekcie?

Zgodnie z projektem tytuł diagnosty laboratoryjnego będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna.

Osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratoriom będą:

  • diagnosta laboratoryjny;
  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie analityki lub w dziedzinie mikrobiologii lub w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej;
  • lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie mikrobiologii i serologii;
  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub tytuł specjalisty w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Diagności laboratoryjni będą mieli możliwość wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej. Minister zdrowia będzie mógł - na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym na podstawie opinii ekspertów – uznać ten dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego.

Wnioski o uznanie dorobku naukowego i zawodowego, osoby zainteresowane będą mogły składać do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Diagności laboratoryjni, którym minister zdrowia uzna dorobek naukowy lub zawodowy, będą mogli od razu przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tego egzaminu, będą posiadać tytuł specjalisty w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Rozwiązanie to ma się przyczynić do zwiększenia liczby specjalistów, a tym samym wzrostu ich dostępności na rynku usług medycznych.

Wprowadzonych zostanie do 6 dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny będzie mógł wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego.

Jeden projekt, dwa komunikaty

Przypomnijmy. Nie ma jedności w ocenie projektu ustawy w samej Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych 

Zarząd Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) wskazywał w czerwcu br. na zbytnią liberalizację dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego. Podkreślał również, że badania laboratoryjne wykonywane przy pacjencie (tzw. POCT) zostały zawężone tylko do tych, które przeprowadzane są w szpitalu. Zarząd postulował też, by wynagrodzenia przewodniczącego oraz członków zespołów egzaminacyjnych nie były zapisane kwotą, a wyznaczane na podstawie średniej pensji.

Z kolei późniejszy komunikat Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych odnosił się pozytywnie do niektórych rozwiązań wprowadzanych projektem, m.in. regulacji POCT, płatnych urlopów szkoleniowych czy finansowania specjalizacji. Wskazuje też, że nigdy nie było mowy o całkowitym "wyrzucaniu projektu do kosza".

- W przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacjami o tym, że aktualnie procedowana ustawa o medycynie laboratoryjnej w całości nie powinna zostać uchwalona, ponieważ obecnie obowiązująca ustawa o diagnostyce laboratoryjnej (z 2001 r.) jest dużo korzystniejsza dla diagnostów laboratoryjnych (...). Pojawiające się informacje są działaniami na szkodę diagnostów laboratoryjnych, są nieprawdziwe i celowo wprowadzają środowisko w błąd - napisała wówczas Izba.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum