Rząd zajmie się m.in. podwyżką akcyzy na tytoń i alkohol

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 19:32

W środę, 2 października, rząd zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej na 2014 r., która przewiduje m.in. podwyżkę akcyzy na alkohol etylowy oraz wyroby tytoniowe.

Rząd zajmie się m.in. podwyżką akcyzy na tytoń i alkohol
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort finansów proponuje wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe o 5 proc.

Ministerstwo tłumaczy, że jest to konieczne, aby w 2018 r. osiągnąć minimum wymagane przepisami UE. Zgodnie z nimi do tego czasu akcyza ma stanowić 60 proc. średniej ważonej ceny papierosów, nie mniej jednak niż 90 euro za tysiąc sztuk. Resort przewiduje, że podwyżka może spowodować wzrost cen paczki papierosów średnio o ok. 1 zł.

W trakcie konsultacji społecznych projektu przeciw wzrostowi akcyzy zaprotestowała branża tytoniowa. Według Krajowego Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego zmiana w kształcie zaproponowanym przez MF spowoduje prawie 10 proc. wzrost podatku, a nie 5 proc. - jak twierdzi resort finansów. Zdaniem organizacji poziom podwyżek podatku akcyzowego w ciągu ostatnich lat był zbyt wysoki, a dodatkowo następuje o wiele szybciej, niż wynika to z naszych zobowiązań unijnych - podatki stanowią w Polsce już 84,61 proc. średniej ceny papierosów.

Ministerstwo Finansów zaproponowało też podwyższenie o 15 proc. akcyzy na alkohol etylowy. Resort szacuje, że podwyżka w tej skali przełoży się na wzrost ceny alkoholu 40-proc. o ok. 1,8 zł brutto za 0,5 litra.

W projekcie ustawy zaproponowano też uniezależnienie kwoty dofinansowania do miesięcznego wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej od kwoty płacy minimalnej. Dofinansowanie to ma wynieść - w zależności od stopnia niepełnosprawności - 480 zł, 960 zł lub 1920 zł. W przypadku osób z orzeczoną chorobą psychiczną dofinansowanie będzie wyższe o 640 zł.

Projekt przewiduje także zmiany, które umożliwiają kontynuowanie finansowania z Funduszu Pracy staży podyplomowych i szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. W Funduszu Pracy przeznaczono na ten cel w 2014 r. 835,3 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum