Rząd: siedmiogodzinny czas pracy dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2014 16:46

Rząd przyjął projekt wprowadzający z mocy prawa krótszy - siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym (27 maja) posiedzeniu Rady Ministrów.

Taki skrócony czas pracy będzie obowiązywał niepełnosprawnych bez potrzeby uzyskiwania przez nich zaświadczenia lekarskiego, jak jest to obecnie - zakłada projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W 2012 r. wydłużono czas pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. Trybunał Konstytucyjny w czerwcu 2013 r. zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru pracy od uzyskania odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.

TK wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją m.in. dlatego, że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy. Nowe prawo ma zrealizować ten wyrok.

Zgodnie z rządowym projektem czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Zmiany przygotowało Rządowe Centrum Legislacji.

CIR przypomniało, że zgodnie z wyrokiem TK tylko do 9 lipca 2014 r. niepełnosprawni, którym lekarz nie zalecił pracy w krótszym wymiarze, będą pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Po tym dniu przepisy obecne stracą moc.

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum