Rząd sankcjonuje prawnie tzw. korytarze życia

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 11:52

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający nowe przepisy. Zgodnie ze zmianami tworzenie drogowych korytarzy życia stanie się obowiązujące prawnie.

Rząd sankcjonuje prawnie tzw. korytarze życia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem pomysłodawców projekt ma służyć wprowadzeniu jednoznacznych zasad zachowania w tak istotnej dla bezpieczeństwa sytuacji, gdy koniczne jest umożliwienie służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów.

Zasady dotyczące określenia reguł tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza na drodze, opisuje nowa regulacja prawna.

W przypadku tworzenia korytarza życia np. na autostradzie kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a jadący pozostałymi pasami na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Dzięki zmianom prawnym służby ratownicze będą mogły szybciej dotrzeć do wypadku, co ma zwiększyć szanse na przeżycie lub na mniejszy uszczerbek na zdrowia poszkodowanych w wypadku.

Więcej: auto.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum