Rząd rozpatrzy nowelizację przepisów zwalczających dopalacze

Autor: DM, Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 05 października 2010 11:12

Sprzedaż tzw. dopalaczy przenosi się do internetu i handlu wysyłkowego. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację ustawy oraz działania edukacyjne i informacyjne.

Jak informuje nas Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, we wtorek (5 października) na posiadzeniu rządu ropatrzony zostanie projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

– Z rządu ta ustawa wyjdzie szybko. Myślę, że uda się równie szybko przeprowadzić ją przez sejm. Przecież chodzi o zdrowie i życie obywateli – mówi nam Piotr Olechno.

Nowela miałaby ograniczyć handel dopalaczami i wprowadzić zakaz reklamowania środków spożywczych poprzez sugerowanie, że mają właściwości środków psychotropowych lub odurzających.

Nowe przepisy pozwolą wycofać z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy dopalacze, zawierające podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości dla zdrowia.

Tymczasem, jak informuje portal gazeta.pl, w wielu miastach, mimo zamknięcia sklepów z dopalaczami, można te substancje nadal dosyć łatwo kupić. Towar można zamówić do domu przez telefon lub internet.

Na jednym z zamkniętych sklepów z dopalaczami w Katowicach na drzwiach wiszą dwie kartki. Pierwsza z informacją, że w sklepie kolekcjonerskim nigdy nie było, nie ma i nie będzie dopalacza o nazwie Tajfun. Na drugiej – pod hasłem "Dostawy" – zamieszczono numer telefonu...

– Obecnie rusza polityka informacyjna i edukacyjna. Będą spotkania z młodzieżą, lekcje w szkołach i ulotki informacyjne – zapowiada Piotr Olechno.

Dodaje, że nad rozwiązaniami, które wyeliminowałyby wysyłkowy handel dopalaczami, czy próby sprzedawania tych substancji przez internet, są obecnie prowadzone prace w rządzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum