Rząd przyjął projekt ws. kar administracyjnych nakładanych przez NFZ; dotyczy wystawiania recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 19:04

Zmianę katalogu przesłanek do nałożenia kar administracyjnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada przyjęty w środę (24 kwietnia) przez rząd projekt nowelizacji przepisów.

Rząd przyjął projekt ws. kar administracyjnych nakładanych przez NFZ; dotyczy wystawiania recept
Fot. archiwum

Rada Ministrów przyjęła, przedłożony przez ministra zdrowia, projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt - jak wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu - zakłada zmianę katalogu przesłanek do nałożenia kar administracyjnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o zrównanie sytuacji świadczeniodawców mających umowę z NFZ oraz osób uprawnionych do wystawiania recept refundowanych nieposiadających takiej umowy, którzy również podlegają kontroli.

Dzięki nowym przepisom, kary - będące konsekwencją nieuprawnionej ordynacji leków refundowanych (np. niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy lub osoby wystawiającej receptę) - zostaną ujednolicone, co do charakteru i wysokości.

Projekt zakłada również wprowadzenie przepisu określającego jednoznacznie sposób postępowania w przypadku kar określonych w wystąpieniach pokontrolnych kończących postępowania prowadzone na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, których wartość jednorazowo nie przekracza 500 zł.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 31 maja br. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum