Rząd przyjął projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2014 18:31

Rząd przyjął we wtorek, 3 czerwca, projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW. Nowe przepisy wprowadzają jedną kategorię niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich oraz dwuinstancyjny system orzecznictwa lekarskiego.

Projekt - autorstwa MSW - zmierza do ujednolicenia orzecznictwa lekarskiego dla funkcjonariuszy i kandydatów do służby w sześciu formacjach mundurowych: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej.

- Służba w tych formacjach wiąże się ze stałym narażaniem życia i zdrowia oraz wymaga dużej sprawności psychofizycznej, dlatego komisje lekarskie muszą zapewnić właściwy dobór osób do zadań w tych jednostkach. Aby było to możliwe, komisje lekarskie powinny być dobrze zorganizowane, działać sprawnie i w efekcie fachowo oceniać zdolność do służby - poinformowały PAP służby prasowe rządu.

W projekcie zaproponowano nowy model funkcjonowania komisji lekarskich do oceny zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów na funkcjonariuszy. Ma zostać stworzony dwuinstancyjny system orzecznictwa lekarskiego. Stanowić go będą rejonowe komisje lekarskie i Centralna Komisja Lekarska.

Obecnie komisje te funkcjonują w formie trójinstancyjnego modelu. Pierwszą decyzję wydaje wojewódzka komisja lekarska. Od tej decyzji można się odwołać do okręgowej komisji lekarskiej. Z kolei od decyzji okręgowej komisji lekarskiej przysługuje skarga do centralnej komisji lekarskiej.

W projekcie szczegółowo opisano tryb postępowania przed komisjami lekarskimi i dokładnie przedstawiono procedurę postępowania odwoławczego prowadzonego przez CKL.

Projekt ujednolica kategorie zdolności kandydatów do służby i funkcjonariuszy. Wprowadzono następujące kategorie: A - "zdolny do służby", B - "zdolny do służby z ograniczeniem", C - "niezdolny do służby". Wskazano zasady kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby oraz kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum