Rząd przyjął projekt dotyczący osób usuniętych z korporacji zawodowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2013 20:06

Rząd przyjął we wtorek (23 kwietnia) projekt nowelizacji przepisów dotyczących możliwości ubiegania się - po spełnieniu określonych warunków - o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego przez osoby skreślone wcześniej z tej listy z powodów dyscyplinarnych.

Rząd przyjął projekt dotyczący osób usuniętych z korporacji zawodowych

Przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian w kilku ustawach - w tym Prawie o adwokaturze - jest dostosowaniem przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r.

TK orzekł wówczas, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

"Badane rozwiązania są - zdaniem Trybunału - nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - uzasadniał wtedy swój wyrok Trybunał.

W związku z tym - jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu - w projekcie przewidziano przywrócenie osobie odwołanej albo skreślonej z listy członków danego samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowne powołanie na stanowisko albo ponowny wpis na tę listę.

Zapewniono także możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadzono instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej najsurowszej karze dyscyplinarnej, czyli zakazie wykonywania zawodu.

Proponowane w projekcie regulacje dotyczą samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych.

Nowe regulacje miałyby obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja dostosowana zostałaby także do zmian, nad którymi trwają już prace legislacyjne - chodzi przede wszystkim o przyjęty w zeszłym tygodniu przez Sejm pierwszy pakiet deregulacji łagodzący wymogi dostępu do 50 zawodów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum