×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rząd przyjął nowelę ustawy o specjalistach w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 23 lipca 2019 15:38Zaktualizowano: 23 lipca 2019 15:43

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia - poinformowało we wtorek (23 lipca) Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął nowelę ustawy o specjalistach w ochronie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa ta ma na celu rozwiązanie problemu braku możliwości rozpoczynania specjalizacji w określonych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (np. psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży) lub uznania przez ministra zdrowia dorobku naukowego lub zawodowego przez osoby wykonujące zawody medyczne, ustawowo regulowane (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci).

Przedstawiony projekt ustawy zmienia ustawę z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

W art. 1 projektu ustawy dokonano zmiany ww. ustawy polegającej na uchyleniu ust. 2, który stanowi, że ustawa z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.

Uchylenie tego przepisu umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne ustawowo uregulowane (np. lekarzom, pielęgniarkom i farmaceutom) przystąpienie do specjalizacji w dziedzinie określonej w trybie ww. ustawy, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, jeżeli w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie mają wskazanej tej dziedziny lub nie ma jednostki akredytowanej do prowadzenia specjalizacji.

Wprowadzenie proponowanej zmiany umożliwi uzyskanie tytułu specjalisty np. w dziedzinie zdrowia publicznego również farmaceutom, którzy nie mają w swoim katalogu dziedzin z zakresu farmacji, dziedziny - zdrowie publiczne lub diagnostom laboratoryjnym, u których dziedzina zdrowie publiczne, mimo że występuje w wykazie dziedzin, nie została uruchomiona.

Projektowane zmiany spowodują zainteresowanie odbywaniem szkolenia specjalizacyjnego w poszczególnych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym w nowo wprowadzonej dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, w wyniku czego nastąpi zwiększenie kadry medycznej specjalistów w tej dziedzinie.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak podkreśla CIR, nowe przepisy mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w dzienniku ustaw.

PAP - Dorota Stelmaszczyk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze