Rząd pracuje nad walką z uzależnieniami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2009 13:21

Rząd na dzisiejszym (21 kwietnia) posiedzeniu zajmuje się m.in. projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Projekt wprowadza m.in. obowiązek poddania osoby doprowadzonej do izby wytrzeźwień badaniom lekarskim oraz obowiązek natychmiastowego wezwania pogotowia w przypadku złego stanu zdrowia nietrzeźwego.

Rozbudowano przepisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych.

Ma zostać też wprowadzone ograniczenie orzekanego przez sąd przymusowego leczenia alkoholików, m.in. do tych, którzy popełnili przestępstwo.

Obecnie osoby uzależnione od alkoholu sąd rejonowy może zobowiązać do poddania się leczeniu, gdy na przykład w tej sprawie - na wniosek rodziny uzależnionego - wystąpi prokurator. Sąd może zobowiązać do leczenia osoby, które z powodu alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum