Rząd potwierdza: także pracownicy ochrony zdrowia będą wypełniać tzw. Niebieską Kartę
"Niebieskie Karty" będą mogli wypełniać - oprócz funkcjonariuszy policji i pracowników ośrodków pomocy społecznej - także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia - stwierdza rozporządzenie, które we wtorek (13 września) przyjął rząd.

Zmian w tych procedurach wymagała znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które weszła w życie w sierpniu zeszłego roku. W rozporządzeniu opisano procedurę postępowania w przypadku otrzymania informacji o przemocy w rodzinie.
Przypomnijmy, nowych przepisów wynika, że lekarz ma wszczynać procedurę "Niebieskiej karty" w sytuacji:
• zgłoszenia się pacjenta dotkniętego przemocą w rodzinie do izby przyjęć
• interwencji zespołów ratownictwa medycznego u pacjenta dotkniętego przemocą w rodzinie
• także w przypadku stwierdzenia zaniedbań w zakresie funkcji rodzicielskich lub opiekuńczych w miejscu realizowania wezwania oraz specjalistycznego zaopatrzenia lub hospitalizacji pacjenta dotkniętego przemocą rodzinie.
Dokument wskazuje "krok po kroku", jakie działania należy podjąć od momentu zgłoszenia stosowania przemocy w rodzinie, poprzez działania ukierunkowane na pomoc osobie dotkniętej przemocą, osobie stosującej przemoc, a także sposób monitorowania sytuacji rodziny.
Opracowano także nowe wzory formularzy "Niebieska Karta", które są wypełniane w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Obecnie wypełniają je policja i ośrodek pomocy społecznej. Jest to dokument, który może być wykorzystany jako dowód w sprawach sądowych (po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i wszczęcia postępowania karnego).
Po zmianach druki "Niebieskiej Karty" będą mogli wypełniać także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. Po wypełnieniu formularz będzie przekazywany do gminnego zespołu interdyscyplinarnego, który ma koordynować pomoc udzielaną ofiarom przemocy w rodzinie.
Formularz "Niebieska Karta" będzie dokumentem zawierającym informacje dotyczące sytuacji osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, jej rodziny, a także działań, do których zobowiązani są przedstawiciele służb realizujących procedurę. Zawierać będzie podstawowe dane osób, co do których istnieje podejrzenie, że są ofiarami przemocy w rodzinie oraz dane podejrzewanych o jej stosowanie, a także opis zdarzenia, propozycje działań pomocowych i rozwiązań, które mają zakończyć stosowanie przemocy.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)