Rząd o nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2014 13:59

Na rozpoczętym we wtorek (27 maja) przed godz. 12 posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Omówi też program dla rodzin wielodzietnych.

Ministrowie mają pochylić się także nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wprowadza on krótszy wymiar czasu pracy z mocy prawa dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca zeszłego roku. TK zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru pracy od uzyskania odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

W 2012 r. wydłużono czas pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. TK wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją m.in. dlatego, że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy.

Rada Ministrów zajmie się także programem dla rodzin wielodzietnych. Jednym z jego elementów jest rozporządzenie w sprawie Karty Dużej Rodziny.

Ponadto rząd wysłucha także informacji o realizacji ustawy o elektronicznym sposobie potwierdzania prawa do świadczeń zdrowotnych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum