Rząd ma założenia do projektu znoszącego staż lekarski i zmieniającego zasady szkoleń specjalizacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2009 11:30

Złożona przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje zniesienie obowiązku odbywania przez nich stażu podyplomowego oraz zmianę zasad odbywania specjalizacji. Rząd ma zająć się założeniami do noweli na jednym z najbliższych posiedzeń.

Obecnie lekarze otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) oraz zaliczeniu stażu podyplomowego. Dla absolwentów kierunku lekarskiego staż jest obowiązkowy i trwa 12 miesięcy. W tym czasie mają oni ograniczone prawo wykonywania zawodu. Mogą zajmować się pacjentami, ale pod opieką bardziej doświadczonego lekarza.

W czasie stażu pensja młodego lekarza jest finansowane ze środków publicznych. W tym roku, po raz pierwszy, środki na ten cel są zarezerwowane w Funduszu Pracy, a nie w budżecie Ministerstwa Zdrowia.

Likwidacja stażu podyplomowego – w ocenie resortu zdrowia - spowoduje wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe, a więc i szybszy dopływ kadr do systemu ochrony zdrowia.

Założenia projektu nie zostały jeszcze skierowane do konsultacji społecznych, ale zapewne niebawem dowiemy się, gdzie resort zamierza "zmieścić" dotychczasowe godziny zajęć przeznaczane podczas stażu na praktyczne kształcenie.  -  Moim zdaniem nie ma takiej możliwości, żeby odbyć cały staż podczas studiów. W ogóle, należy zastanowić się nad programem medycyny. Studenci od dawna narzekają, że brakuje im zajęć praktycznych. Być może powinno być mniej teorii, a więcej praktyki? - mówił jeszcze kilka miesięcy temu portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Napiórkowski, szef Stowarzyszenia Młody Lekarz.

Przygotowywana ustawa wprowadzi też tzw. moduł systemu specjalizacji z jednoczesną likwidacją ich podziału na podstawowe i szczegółowe. Obecnie odbywanie specjalizacji lekarskich reguluje rozporządzenie ministra zdrowia.

Ustawa zakłada też, że lekarz, posiadający prawo wykonywania zawodu, będzie mógł szybciej rozpocząć szkolenie wchodzące w zakres wymagań konkretnej specjalizacji (obecnie zaliczanych do podstawowych lub szczegółowych), dzięki czemu okres jej odbywania powinien wynosić pięć-sześć lat.

Szkolenie specjalizacyjne w określonej dziedzinie medycyny składać się będzie z dwóch modułów: podstawowego i specjalistycznego (jednomodułowe będą tylko niektóre specjalizacje).

Moduł podstawowy ma zawierać treści uniwersalne dla określonej grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny będzie bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji i powinien zawierać wiedzę ścisłą.

W ustawie ujęto również zasady przeprowadzania LEP - wycofano z niego część praktyczną. Ten egazmin lekarz będzie zdawał w okresie do pięciu lat od ukończenia studiów. Organizatorem egzaminów pozostanie Centrum Egzaminów Medycznych. Nie zmieni się też wymóg uzyskania co najmniej 56 proc. punktów z testu.

Nowelizacja ma też uregulować warunki i zasady akredytacji jednostek prowadzących specjalizacje i staże kierunkowe lekarzy oraz zasady opracowywania programów specjalizacji.

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić proces monitorowania systemu specjalizacji.  Nadzorować go będzie Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum